Jak léčit syndrom karpálního tunelu

Posted on2 Months ago napsal
Jak léčit syndrom karpálního tunelu

Syndrom karpálního tunelu

Necitlivost, brnění a křeče prstů na ruce jsou prvními příznaky onemocnění karpálního tunelu. V oblasti dolní části dlaně se nachází tunýlek, kterým prochází nerv a šlachy a je náchylný ke vzniku zánětu. Obvyklým spouštěčem potíží je přetížení ruky při práci na počítači. Může se ovšem objevit i bez zjevné příčiny. Podle odhadů trpí tímto onemocněním až 35 tisíc Čechů. Největším strašákem je operace karpálního tunelu, ale existují i účinné metody prevence a léčby rané fáze onemocnění.

Co je to karpální tunel?

Svoje ruce používáme denně a častokrát si přitom neuvědomujeme, jakému zatížení je vystavujeme. Ruka je orgán, který slouží k hmatu a doteku, pod kůží se ale nachází i řada dalších důležitých částí.

Oblast, která je nazývána karpální tunel, se nachází ve spodní části dlaně. V podstatě jde o úzkou štěrbinu obklopenou po stranách zápěstními kůstkami, kterou prochází hlavní středový nerv a šlachy ohybačů prstů a palce. Tento nerv ovládá pohyb ruky a její citlivost, ale i šlachy a svaly, které spojují dlaň s předloktím.

Jak vzniká? Je karpální tunel nemoc z povolání?

Šlachy v karpálním tunelu mohou v důsledku nadměrné námahy opuchnout a začnou pak na nerv tlačit. Zde se nachází zdroj potíží - tlak vyvíjený na nerv způsobuje bolest a může způsobit i vážnější problémy ústící v znecitlivění nervu.
Dlouhodobé přetěžování zápěstí a prstů je jednoznačně hlavní příčinou. Náchylnost ke vzniku zánětu karpálního tunelu vzniká při opakování činností jako je psaní na počítači, tlačení kočárku, řízení auta, jízda na kole, při ručních pracech nebo třeba pracech se sbíječkou nebo tlačení těžkých nákladů.

Příčinou mohou být i revmatické nebo hormonální změny, případně zánět v oblasti zápěstí. Nejvíce náchylnými k onemocnění karpálního tunelu jsou ženy ve středním věku. A důvod, proč jsou nejčastějšími adepty na léčbu karpálního tunelu? Kanálek, ve kterém je nerv v ruce uložen, je u žen užší.

Jaké má syndrom karpálního tunelu příznaky?

Prvními příznaky potíží s karpálním tunelem je zhoršená jemná motorika. Najednou je o mnoho obtížnější uchopit ucho hrnku, vyndat mince z peněženky nebo provléct nit uchem jehly. Sníženou citlivost ruky doprovází mravenčení a brnění prstů, které se často objevuje v noci, když je ruka v klidu. Onemocnění postihuje jednu ruku nebo obě zároveň. Doprovází je silná bolest, která může vystřelovat až do ramene nebo hlavy. Výjimkou není ani otok. Nejsou-li přetrvávající potíže léčeny, může dojít k výraznému zhoršení stavu.

Léčba karpálního tunelu

Důležité je začít řešit prvotní i nenápadné příznaky včas. Syndrom karpálního tunelu se totiž může vyvíjet od nepatrného mravenčení v prstech v průběhu let až v nezvratný stav. Včasná léčba karpálního tunelu přitom od potíží uleví i do několika měsíců. Diagnóza se určuje změřením rychlosti přenosu nervových signálů, lékař vás tedy obvykle pošle na neurologické vyšetření a na elektromyografii (EMG).
U pokročilejších stádií zánětu je zpravidla nutný jednoduchý chirurgický zákrok. Ale v případě, že došlo k poškození nervu, nemusí být úspěšná ani operace karpálního tunelu.

Existuje i alternativní léčba karpálních tunelů? U mírnějších stupňů poškození se používají různé metody rehabilitace, masáže a cvičení. Ruka se například na noc upevňuje ve stálé poloze pomocí dlahy. Podstatná je ale především prevence a podchycení prvotních příznaků. Ne nadarmo se říká syndromu karpálního tunelu nemoc z povolání. Pokud trávíte hodiny denně psaním na počítači, měli byste svým rukám dopřát dostatek odpočinku, pravidelné přestávky a ideálně i masáž prstů a cvičení. Existuje řada předepsaných a ověřených cviků na karpální tunel. Vyvinuty byly také ergonomické pomůcky pomáhající uvolnit ruku vytíženou při práci, například podložky pod zápěstí, které ho udrží v jedné rovině s předloktím. Ulevit může pomoci také fyzikální terapie, ultrazvuk, chiropraxe, či akupunktura.

Jak pomůže Iplikátor?

Používání Iplikátoru vám pomůže zmírnit a ulevit od problémů spojených se syndromem karpálního tunelu. Plastové hroty masírují namáhanou oblast, podporují prokrvení a tak pomáhají uvolnit namáhané šlachy. Stimulací oblasti karpálního tunelu dosáhnete okamžitého uvolnění bolesti.

Malou podložku můžete jednoduše připevnit k ruce například pomocí obvazu či obinadla. A dál se můžete bez přerušení věnovat běžné činnosti. Přikládat jej můžete také přímo na postižené místo a pomocí dlaně druhé ruky střídat úrovně tlaku.
Iplikátor lze využít i k uvolnění ruky přímo při psaní na počítači. Pokud jím podložíte ruku například v místě kde používáte myš, budete provádět masáž zápěstí i v průběhu práce.

Iplikátor můžete využít jako součást rehabilitace po diagnóze nemoci lékařem. Ale také jako podstatnou součást prevence tohoto onemocnění, které především u lidí pracujících u počítače stále narůstá.Ideální na léčbu karpálního tunelu je univerzální Iplikátor.

Přidat komentář
Reakce na příspěvek
Prosím, přihlašte se Pro přidání komentáře.

Menu