Trpíte chronickou únavu? Vyřešte to s Iplikátorem

Posted on5 Years ago napsal

Chronická únava

Pocity únavy a vyčerpání provázejí pracovní den každého běžného člověka. Někdy stačí přepnout na odpočinkový režim, hodit nohy na stůl, nebo se naložit do horké vany. Problém nastává v případě častých a dlouhotrvajících stavů. Únava bez zřejmé příčiny, která trvá dlouhou dobu a nedaří se ji nijak zahnat, se stala jednou z tzv. civilizačních chorob. Podle odhadů pociťuje příznaky chronické únavy nebo-li únavového syndromu až několik desítek tisíc Čechů. Jak překonat chronickou únavu s Iplikátorem? 

Jak se z normální únavy stane chronická

Únava není nutně negativní věc. Vždyť ji dokonce vyhledáváme sami, když si jdeme dát “do těla” do posilovny nebo na kolo. Vnímat bychom ji měli jako přirozenou, normální součást projevů naše těla. Podobně jako v případě bolesti nebo pocitu hladu nám náš organismus něco signalizuje. Únava nás varuje před přetížením, žádá po nás, abychom přerušili aktivitu, které se věnujeme, a odpočinuli si.

Pokud tělo nevyslyšíme a opakovaně se přepínáme, může se z  přirozeného signálu stát únava chronická. Takovou únavu se nedaří odstranit ani kvalitním spánkem a je doprovázena i řadou dalších příznaků. Zpravidla trvá déle než šest měsíců a nazývaná je také únavový syndrom, zkráceně CFS (z anglického chronic fatigue syndrom). Zpočátku může být zaměněna za tzv. jarní únavu. Ta by ale měla po úpravě jídelníčku, zvýšení pohybové aktivity, případně po překlenutí rizikového období mezi zimou a jarem, sama odeznít.

Lenost nebo chronický únavový syndrom?

Člověk trpící bolestí je svým okolím přijímán s péčí a opatrností. Pokud si ale stěžuje na neustávající únavu i po sebemenší námaze, bývá nezřídka vnímán jako lenoch nebo simulant. Výjimkou není ani podobně nechápavý přístup lékaře. Projevy chronického únavového syndromu jsou totiž ryze subjektivní, pociťované pouze nemocnou osobou, a obtížně se měří vyšetřením. Příčiny neodhalí ani rentgen, ani nálezy v krvi. Příznaky doprovázející únavový syndrom jsou navíc podobné řadě běžných chorob. Za samostatnou diagnózu je chronický únavový syndrom považován teprve krátkou dobu.

Co se při únavě děje v těle

Únavu můžeme pro lepší pochopení popsat jako důsledek vyplavování laktátu. Při zvýšené fyzické námaze se ve svalech v důsledku omezeného průtoku krve začne hromadit laktát, alias sůl kyseliny mléčné. Tělo se jej snaží co nejrychleji vyloučit, protože okyselení organismu je stav nepříznivý pro živé buňky. Aby se ale vyplavení laktátu a dalších látek vydařilo, je třeba činnost způsobující fyzickou námahu přerušit a dovolit obnovení průtoku krve ve svalech. Právě v tuto chvíli nám tělo dává signál - žádá o odpočinek, aby bylo umožněno odvedení látek z těla za pomoci ledvin a také vydýcháním z plic.

Na celém tomto procesu se podílí centrální nervová soustava, endokrinní systém a imunitní systém. Pokud některý z nich nefunguje tak jak má, může dojít ke zpomalenému vyplavování látek. Potom ani tělem vyžadovaný odpočinek nepomůže k obnovení a urychlení procesu.

Proces vyplavování laktátu a  dalších škodlivých látek z těla může pomoci urychlit akupresura.

Příčiny chronické únavy

Na jednoznačně určitelné příčině únavového syndromu mezi odborníky zatím nepanuje ani shoda ani jistota. Převládající hypotézou  je souvislost s imunitním systémem. Nejpravděpodobnějším spouštěčem onemocnění je prodělaná viróza, chřipka nebo například kvasinková infekce. Vznik chronické únavy ale nezřídka souvisí s dlouhodobým přetížením, vysokým pracovním nasazením a neschopností odpočívat. Příčiny je tedy třeba hledat jak na fyzické, tak na psychické úrovni.

Jakkoliv nejsou přesné příčiny známé, jasné je, že chronická únava je komplexním onemocněním, které postihuje celý náš organismus. Zpravidla se prolíná únava fyzická s únavou duševní.

Projevy únavy

Člověk postižený chronickou únavou si nejčastěji stěžuje na:

 • bolesti hlavy
 • bolesti svalů
 • třes a křeče svalů
 • pocity na omdlení
 • poruchy spánku
 • problémy koordinovat pohyb
 • zvýšenou teplotu

Po stránce psychické jsou obvyklými projevy:

 • problémy s pamětí
 • problémy se soustředěním
 • ospalost
 • úzkosti
 • deprese
 • výrazné snížení pracovní výkonnosti

Únavu dokáže odstranit akupresura

Právě proto, že únavový syndrom není jednoduchým onemocněním s předem známým léčebným postupem a postihuje celý organismus, je třeba zaměřit komplexně i léčbu. Vhodným prostředkem může být akupresura. Tato metoda tradiční čínské medicíny neodstraňuje pouze projevy a příznaky onemocnění, ale ozdravuje celý organismus.
Pokud totiž - v souladu s principy akupresury - vyvíjíme tlak na určité body na těle, ovlivňujeme i zdravotní stav vnitřních orgánů. Stimul vyvolá reakci organismu například v podobě vyplavení endorfinu nebo posílením vazeb mezi orgánem a nervovým centrem v mozku.

V případě únavy pomáhá stimulace bodů k odplavení laktátu nahromaděného ve svalech v důsledku námahy. Proces odstranění škodlivých látek z těla je za pomoci akupresury urychlen. Stimulací podpořené vnitřní orgány jsou schopny zplodiny rychleji a efektivněji odvádět z těla.

Jak může při chronické únavě pomoci Iplikátor

Iplikátor je známý jako jednoduchá pomůcka na okamžité dobití energie. Pomůže při obvyklých stavech běžné únavy po psychickém či fyzickém vypětí. Dokáže ale upravit narušenou rovnováhu organismu i při chronické únavě.

Na akupresurní podložku se stačí na několik minut položit a zatímco hroty pod tlakem stimulují jednotlivé body na zádech, celé tělo se prohřeje a uvolní. Prostřednictvím zvýšeného průtoku krve je do těla přiváděn kyslík a živiny, a naopak jsou odváděny škodlivé zplodiny, které naše tělo v průběhu dne nahromadilo. Po chvilce strávené takovouto relaxací byste se měli cítit odpočinutí, plní čerstvé energie a připraveni čelit všem náročným činnostem, které vás čekají.

Hlavní výhodou použití Iplikátoru, respektive metod akupresury, je to, že pomáhá odstranit komplexní problém, jakým únavový syndrom je. Přesnou příčinu problematických chronických únav sice nedokážeme  objasnit. Pokud ale budeme zároveň působit na několik možných důvodů, šance na uzdravení a návrat do aktivního života, kde je únava přirozenou a odbouratelnou součástí dne, je v dohlednu.

Přidat komentář
Reakce na příspěvek
Prosím, přihlašte se Pro přidání komentáře.

Menu

Please sign in first.

Přihlásit se